Screenshot: Facebook/CROPIX

Evo kako moguće da će monsun pogoditi Hrvatsku i što će sve uzrokovati na našem području

Autor: I.J.

Dok će danas u većini Hrvatske biti djelomice sunčano uz postupni porast naoblake, sutra će povremeno padati kiša, a lokalno će biti i jače izraženih pljuskova s grmljavinom te obilne oborine. Moguće je i nevrijeme, izvještava Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Za sutra je zbog kiše i grmljavinskog nevremena za gospićku i riječku regiju izdan narančasti meteoalarm za opasno vrijeme. Loše vrijeme nastaviti će se i početkom sljedećeg vremena kada nas očekuje oblačno uz kišu s grmljavinom uz temperature do 23 stupnjeva Celzijevih.

IstraMet je još prije nekoliko dana upozoravao na meteorološki fenomena “lipanjski monsum”, koji bi mogao uzrokovati poplave na ovom području.

Foto: Damir Skomrlj / CROPIX

Svibanj obilježilo nestabilno vrijeme

Monsuni su vjetrovi koji su karakteristični za područja Jugoistočne, Južne i Istočne Azije, a nastaju zbog različitog zagrijavanja kopna i mora, što uzrokuje različite tlakove koji se teže izjednačiti.  Izmjenjuju se sezonski, pa razlikujemo ljetne i zimske monsune.

U ovo doba godine kopno se zagrijava znatno brže od vodenih površina. Zbog toga se iznad Europe uspostavlja cirkulacija zraka koja omogućava strujanje hladnijih zračnih masa s Atlantika prema toplijem kopnu. Ovo strujanje uzrokuje pojavu visokog tlaka zraka nad Atlantikom i niskog tlaka nad kopnom, osim u slučajevima kada atmosferski poremećaji, poput ciklona ili fronta, poremete ovu ravnotežu.

Dolazak vlažnih i hladnijih zračnih masa preko toplijeg kopna stvara idealne uvjete za formiranje vertikalnih oblaka, poznatih kao kumulonimbusi, što rezultira čestim pljuskovima i grmljavinom. Najtopliji dio dana, poslijepodne, donosi najviše energije za razvoj grmljavinskih oluja, pa se ove pojave najčešće događaju upravo tada, kao što je ovih dana slučaj u Srbiji gdje nestabilno vrijeme prati česte lokalne pljuskove s grmljavinom.

Mogući u bilo koje doba dana

Ovi fenomeni postaju još izraženiji kada zračne mase naiđu na planinske ili brežuljkaste prepreke, koje dodatno pospješuju stvaranje oluja. Iako se grmljavinska nevremena najčešće javljaju poslijepodne, moguća su u bilo koje doba dana u slučaju atmosferskih poremećaja.




Hrvatsku će pogoditi novi vremenski fenomen za koji gotovo nitko nije čuo: ‘Budite na oprezu’

Nasuprot tome, iznad mora situacija je drugačija. Noću zrak struji s kopna prema moru, a grmljavinska nevremena su najizraženija tijekom noći ili u hladnijem dijelu godine, kao što su jesen i zima. Međutim, tijekom atmosferskih poremećaja, grmljavinska nevremena mogu se pojaviti i u drugim dijelovima godine, uključujući ljeto.




 

Autor:I.J.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.