Guliver Image

Costa razoružao Slovence u penalima i odveo Portugal u četvrtfinale

Autor: GIŠ

Nešto malo prije ponoći s ponedjeljka na utorak saznali smo četvrtfinalistu između Slovenije i Portugala, u utakmici koja je na kraju otišla do ruleta jedanaesteraca, u kojem je briljirao vratar Portugala Costa, koji je obranio tri udarca momcima Matjaža Keka, a kako su Ronaldo, Fernades i Sliva zabili,  Portugal se s 3:0 plasirao u četvrtfinale, gdje će se susresti protiv Francuza.

Utakmica između Portugala i Slovenije pružila je velika uzbuđenja, naši susjedi nisu bili podređeni protivnik, već su cijelu utakmicu bili za vratom Portugalcima, koji su na sve načine pokušavali savladati Jana Oblaka.

Prvo poluvrijeme prošlo je u dominaciji Portugala, ali nikako nisu mogli probiti gusti blok perd Oblakom, a i nekoliko puta su pokazali kako znaju biti opasni iz kontri, što je ih je skoro i odvelo do četvrtfinala.

Sjajni Costa

Drugo poluvrijeme bilo je preslik prvog, s time da je Slovenija imala neke dobre prilike, a Jan Oblak je uspio zadržati Sloveniju u utakmici, kada je u 88. minuti sjajno obranio samom Cristianu Ronaldu i odveo susret u produžetke.

Oblak se drugi put ukazao za Sloveniju pred kraj prvog produžetka, kada je obranio penal Ronaldu, da bi onda u drugom produžetku Šeško bio sam pred Costom, koji mu je obranio udarac i zadržao Portugal u utakmici.

U ruletu penala, Costa je obranio udarce Iličiću, Balkovcu i Verbiću, dok su Ronaldo, Fernandes i Silva zabili za Portugal i tako ga puno teže od očekivanog odveli do četvrtfinala protiv Francuza.

PORTUGAL – SLOVENIJA 3:0

PORTUGAL: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes – Vitinha, Palhinha, Fernandes – B. Silva, Leao, Ronaldo

SLOVENIJA: Oblak – Karničnik, Drkušić, Bijol, Balkovec – Stojanović, Elšnik, Čerin, Mlakar – Šporar – Šeško

____________________________________________________________________________________________________________

Izvođači Slovenija: Iličić Costa brani, Balkovec Costa brani, Verbić Costa brani

Izvođači Portugal: Ronaldo zabija, Fernades zabija, Silva zabija, Portugal ide u četvrtfinale

120′ + 1 Kraj utakmice, idemo perma penalima

120′ Korner za Portugal, na kraju šut preko sationa, Portugalci su frustrirani, minuta nadoknade

117′ Izmjene u Portugalu, izlaze Pepe i Cancelo

114′ Pogriješio je Pepe, Šeško se sam sjurio prema Costi, koji je sjajno obranio šut mladog napadača

112′ Iličić puca ravno u živ zid

111′ Slovenci su krenuli prema Costi, na kraju su dobili prekršaj na negdje 20 metara od gola, odlična prilika

109′ Opet Portugal, lopta je išla prema Oblaku, na kojeg je naletio Ronaldo, prošao je bez kartona

108′ Prekršaj za Portugal, centaršut, ali opet Oblak brani pokušaj glavom korner

106′ Počeo je drugi produžetak na ludoj utakmici između Slovenije i Portugala, ulazi Iličić izlazi Elšnik

105′ +1 Brani Oblak Ronaldu, korner, Portugalci ponovno traže penal, Orsato odmahnuo rukom, kraj prvog produžetka

103′ Jota se stuštio niz teren, uša u kazneni prostor s četvoricom Slovenaca i pada te Orsato pokazuje na penal

100′ Kratka kombinacija pa centaršut, ali blag šut glavom lagan posao za Oblaka

99′ Korner za Portugal, igrači su sve umorniji

96′ Slovenija je pokušala doći do šuta, na kraju udarac Stankovića daleko od gola

95′ Greška Cancela, udarac Slovenaca, ali iz bloka u korner

92′ Ubačaj za Ronalda, no prejaka lopta za portugalskog napadača

91′ Počeo je prvi produžetak

AP Photo/Matthias Schrader / Guliver Image

90′ Još četiri minute nadoknade

88′ Velika prilika za Portugal, Ronaldo je pucao mal s lijeve strane s negdje 10 metara, ali ravno u sjajno postavljenog Oblaka

86′ Portugal i dalje traži pukotinu kod Slovenije, no uzalud, izlazi Stojanović kod Slovenije ulazi Vebić

80′ Još 10 minuta, Slovenija se i dalje odlično brani

76′ Ulazi Conceisao izlazi Leao za Portugal

74′ Ubačaj Cancela s desne strane, previsoko za sve, izlaze Mlakar i Šporar kod Slovenije, ulaze Stanković i Celar

73′ Ubacio je Leao, ali Oblak sigurno hvata

72′ Puca Ronaldo, ali preko gola

71′ Opet prekršaj za Portugal ovaj put na negdje 25 metara od gola Oblaka

70′ Slovenija je sad pokušala prema naprijed, no ne odveć uspješno, još 20 minuta do kraja regularnog dijela

65′ Izlazi Vitinha ulazi Jota

62′ Slovenija je izbila jednu loptu koja je došla do Šeška, ali iako je izdržao s igračem na leđima do 16 metara, nije dobro pucao, bila je to velika prilika

58′ Korner za Portugal, cijela gužva ispred šesnaesterca, ali su se na kraju obranili Slovenci

57′ Ponovno navalili Portugalci, ali Slovenija se srčano brani svim snagama

55′ Bomba Ronalda po sredini gola, Oblak odbija

54′ Portugal je napadao i baš kad se činilo kako su Slovenci opet izbacili, Čerin je napravio prekršaj na negdje 18 metara po sredini gola Oblaka

52′ Stojanović je i dalje jako nabrijan na Ronalda

51′ Pokušala je nešto Slovenija, ali Šeško je bio u zaleđu

48′ Korner za Sloveniju izborio ga je Šeško, pokušaj voleja nije baš dobro prošao Costa lagano hvata

47′ Camcelo je sad po desnoj strani izvozao trojicu Slovenaca, pokušao je ubaciti na pet metara, a odbijena lopta završava daleko na tribinama

46′ Počelo je drugo poluvrijeme u Frankfutru između Portugala i Slovenije

45′ + 2 Šut Palhinhe s negdje 17 metara koji prolazi tik uz vratnicu Oblakovog gola i kraj prvog poluvremena, u kojem je Slovenija izdržala pritisak Portugala, a i sama je znala zaprijetiti Costi

45′ Ništa se nije izrodilo iz kornera, još dvije minute nadoknade

44′ Evo prvog udarca za Sloveniju, potegnuo je Šeško s 20 metara, ravno u Costu, no odmah su uzeli loptu nazad i izborili korner

38′ Brza kontra Slovenije, ali Portugalci u zadnji tren izbacuju u korner iz kojeg se nije izrodilo ništa za Kekovo društvo

34′ Puca Ronaldo, bomba preko grede

32′ Leo je krenuo u brzi prodor po sredini, ispred 16 metara ruši ga Drkušić, koji je dobio žuti karton, velika prilika

31′ Ubačaj Cacela na Ronalda, koji puca ravno u Oblaka

30′ Slovenski navijači nadglasali su za sad Portugalce, ori se ‘Tko ne skače nije Slovenac’

29′ Korner za Portugal, ćisti Slovenija pa novi pokušaj Portugala, ali Pepe radi prekršaj na Oblaku

27′ Ubačaj Cancela na Ronalda, no aut, čisti Slovenija i pokušava preći u napad, no gube loptu

25′ Slovenija je nekako smirila Portugal i sad se sve događa na sredini igrališta

23′ Slovenci su sad pokušali nešto prema naprijed, a na kraju opet je stradao Bruno Mendes

20′ Ukazuje se pomoć Mendesu nakon starta Stojanovića

18′ Šporar se sad malo preplašio visoko dignute noge i simulirao, no na kraju se sve smirilo

16′ Ponovno centaršut na Ronalda, koji pada, sudac je samo odmahnuo

13′ Odličan centaršut na Ronalda, ali za malo su kratki on i Fernandes na drugoj vratnici

10′ Korner za Portugal, ali čisti Slovenija

9′ Bivši igrać Dinama Stojanović malo se pokoškao s Ronldom

8′ Slovenija je izgubila jednu loptu Leao je dodao do Ronalda, ali u zadnji čas spašava obrana susjeda

7′ Prekršaj s lijeve strane za Portugal, prilika za ubačaj, ali centaršut je otišao van granica igrališta

5′ Lopta je preletjela na drugu stativu do Diasa, koji puca pokraj gola

4′ Portugal u prvom napadu, centaršut, ali čisti obrana Slovenije, korner

1′ Počela je utakmica između Slovenije i Portugala, a pobjednik ovog susreta u četvrtfinalu se susreće s Francuzima, utakmica je počela minutom šutnje za Manuela Fernadesa legendu Sportinga

Večernji program u ponedjeljak na Europskom prvenstvu u Njemačkoj donosi nam susret između jednog od iznenađenja Eura, Slovenije, protiv Portugala, a susret osmine finala počinje od 21 sat na Waldstadionu u Frankfurtu.

Matjaž Kek je njegovu Sloveniju uspio po prvi puta u povijesti plasirati u završnicu nekog velikog natjecanja, a momci iz Dežele su u skupini smrti s Engleskom, Danskom i Srbijom svakom su uzeli po bod i tako izborili nastup u osmini finala Europskog prvenstva.

Igrači Slovenije ne umiru u ljepoti, ali igraju vrlo taktički složno i imaju izuzetno dobro ukomponiranu reprezentaciju u kojoj nema zvijezda i sve je podređenu rezultatu, a to je što dalje na Europskom prvenstvu.

Žele naslov

Portugal s druge strane je u prve dvije utakmice u svojoj skupini F odmah riješio prolaz, malo su se mučili protiv Češke, no Tursku su dobili s glatkih 3:0, a utakmicu protiv Gruzije su izgubili, no na terenu su se našle pričuve, ali to nije umanjilo senzacionalni prolazak Gruzije u osminu finala.

Hrvatska, koja je Portugalu ‘glumila’ Sloveniju prije Eura, bila je bolja od Ronalda i društva u Lisabonu, ali Portugal je najviše protiv Turske pokazao o kakvoj se reprezentaciji radi, tako da s pravom razmišljaju o četvrtfinalu Eura.